fbpx

Jestem Festiwal

Wioska Indiańska w Kacwinie

27-30.06.2024

Gooral

Gooral

✨Koncert (piątek, 28 czerwca)✨

Gooral w tym roku obchodzi 20 lecie łączenia góralszczyzny z elektroniką. To oryginalne połączenie gatunków artysta zaprezentował na ponad 1200 występach na żywo w 20 krajach, na wielu dużych europejskich festiwalach takich jak m.in. Pol’and’rock, Opener, Orange, Sziget, Exit, czy też Colours of Ostarva.

Po ukazaniu się krążka Ethno Elektro 2 (Wolno) w 2020 roku, artysta zaczął grać downtempowe live acty w strojeniu A-432Hz wzmacniają je częstotliwościami solfeżowymi (zobacz tutaj).

W listopadzie 2022 bielszczanin wydał downtempową płytę „Wolno 2” w gwatemalskiej wytwórni Resueno, której kuratorem jest Mose. Płyta mocno osadziła artystę w nowym gatunku, a jego koncerty zostały docenione na wielu wyjątkowych festiwalach. 

Gooral ma na swoim koncie 7 albumów studyjnych i jeden dvd z ZPIT Mazowsze, który okazał się bestsellerem Empiku. Gooral może pochwalić się nominacjami do Fryderyków, udźwiękowieniem filmu “South”, projektem z Paprodziadem czy nowatorskim Techno Healing. Stworzył również dźwięki do spektaklu teatralnego „Krakowiacy i Górale”, a jego muzyką reklamował się  – z okazji swojego 10-lecia – Opener Festival.

Muzyka Goorala doceniana jest na całym świecie. Utwór „Krywaniu” z płyty Ethno Elektro 2 został wybrany na kompilację niemieckiej sub wytworni Bar 25 Music, a „End of Beautiful Day” z tej samej płyty pojawił się na składance amerykańskiej wytworni Pipe and Pochet. Utwór stworzony z Julią Scott pt „Doducha” ujrzał światło dzienne na składance „Cacao Dance” wydanej w Gwatemali, a jego live z festiwalu Snowfest został umieszczony na kanale moskiewskiej wytwórni Level 2.

Fot. Ewa Wolf