fbpx

Jestem Festiwal

Mapa

Wioska Indiańska w Kacwinie

03-06.07.2025

Asia Pyrek Mariposa

Asia Pyrek

✨ JesteśMY Muzyką (warsztaty) ✨

„Mariposa” zaprasza do wspólnego śpiewania podczas warsztatu „JesteśMY Muzyką”, a także każdego wieczoru wokół ognia. Nie będziemy śpiewać piosenek, ale razem stwarzać utwory improwizowane, które przez nas będą chciały zaistnieć.

“Wg mnie głos to najwspanialszy instrument. Każdy go posiada i dzięki niemu może odkrywać muzykę, którą w sobie nosi, muzykę swej duszy. Nie proponuję Wam nauki śpiewu, ale otwieranie się na głos naturalny i ekspresję, która się pojawia, kiedy jesteśmy szczęśliwi i rozluźnieni. Taki głos nie tylko cieszy, ale też uzdrawia. (A.P.)

Korzyści płynące z muzykowania:

 • synchronizacja półkul mózgowych;
 • obecność w „tu i teraz”;
 • nabieranie świadomości i pewności siebie – komunikacja;
 • wychodzenie ze strefy komfortu;
 • zdrowie i witalność (dotlenienie organizmu, produkcja endorfin, etc.).

Podczas warsztatów „JesteśMY Muzyką” zajęcia prowadzone będą w 3 blokach tematycznych:

 1. Otwieranie się na swój naturalny głos – tu istotne jest rozluźnienie ciała i umysłu, tak żeby ocena i stres nie spinały nam gardła i całego ciała – pomocne w tym będą ćwiczenia relaksacyjne i joga głosu;
 2. Odnajdywanie dostępu do naturalnej wokalnej ekspresji –  w tym bloku pojawi się podstawowa wiedza na temat muzyki – jak ją tworzyć, jak improwizować, jak korzystać z ciała podczas tworzenia muzyki (rytmika, oraz body percussion), a także jak wykorzystać emocje, opowiadanie historii (ćwiczenia aktorskie) i przede wszystkim dobrze się bawić;
 3. CIRCLE SINGING, czyli wspólne tworzenie muzyki w kręgu. Tu w oparciu o techniki, które propaguje Bobby mcFerrin, tworzyć będziemy utwory improwizowane na 3 lub 4 głosy (plus ewentualna improwizacja solo). Każdy będzie mógł zostać kompozytorem i dyrygentem swojego utworu, a zespół ten utwór wykona.

Asia Pyrek Mariposa – śpiewa, improwizuje, komponuje muzykę (m.in. do filmów), tworzy piosenki. Wydała dwie autorskie płyty:

 • Mariposa „Efekt Motyla” – płyta nagrana na Kubie w afro-kubańskim stylu z muzykami z Buena Vista Social Club i Afro-Cuban All Stars. Gościnnie wystąpiły także dwie wybitne wokalistki – Urszula Dudziak i Milagros de los Ángeles Soto (jedna z najbardziej znanych kubańskich śpiewaczek operowych).
 • projekt “Uroboros’Tribe”;
 • obecnie pracuję nad kolejną solową płytą Mariposa „O! Miłości…” – 15 utworów a capella (wielogłosy Mariposy).

Śpiewu uczyła się od takich nauczycieli jak: Bobby mcFerrin, Rhiannon, Olga Szwajgier, Gendos, Peruquois, Amit Carmeli, Mieczysław Litwiński i inni.

Przez 10 lat organizowała cotygodniowe jam-session. Twórczyni działającego przez 3,5 roku improwizującego chóru a la Bobby McFerrin – „Mariposa Circle Singing”. Tancerka Słońca zaadoptowana przez kanadyjskie Czarne Stopy.

Asia to także podróżniczka i fotografka, która odwiedziła ponad 50 krajów. Współpracowała m.in. z National Geographic, wydała 5 książek oraz produkowała filmy podróżnicze dla TVP2 i Discovery.

Prowadzi warsztaty rozwojowe (m.in. muzyczne, coaching-szczęścia, numerologia).